Az embereknek el kell dönteniük, veszélyeztetik-e a rokonaikat! - idézte az AFP az egészségügyi világszervezet (WHO) illetékesét a közelgő karácsony kapcsán. A találkozások rizikója lehet alacsonyabb vagy magasabb, de kockázatmentes lehetőség nem létezik, mondta Maria Van Kerkhove. Ezzel a mellett érvelt, hogy bármilyen nehéz is a döntés, az a legbiztosabb, ha nem tartjuk meg a családi összejöveteleket.
Magyarországon ez a vélemény akkor kapott nagyobb figyelmet, amikor az ismert orvos, Zacher Gábor fogalmazott úgy egy tévéműsorban, hogy: "Szerintem felejtsük ezt az idei karácsonyt, azért, hogy legyen jövőre karácsony."
Nyilván sok családban jelent majd ez nehéz dilemmát. A karácsony hagyományosan az az alkalom, amikor a nem együtt élő rokonok is kicsit közelebb húzódnak egymáshoz - ajándékkal vagy anélkül -, meglátogatják egymást, együtt esznek, beszélgetnek, ölelkeznek. A Covid-fertőzés kockázatának minimalizálása viszony éppen azt kívánja, hogy akiknek nem muszáj, azok inkább ne találkozzanak mostanában.
A hazai karácsonyozási szokásokról éppen tavaly [2019] készített egy nagyobb felmérést a ZRI Závecz Research és a CAWI Services. Abból az tűnt ki, hogy bár az ajándékozás szempontjából vitathatatlanul december 24. a domináns nap, az ilyen figyelmességek átadását meglehetősen rugalmasan kezelik a magyar családokban. S nem csak 25-26.-át találják erre alkalmasnak, hanem a megkérdezettek hatoda már december 24. előtt, s majd' ugyanannyian pedig még 26. után is ajándékoznak. Így talán idén sem lesz megoldhatatlan több ilyen alkalmat elhalasztani, vagy "postai útra terelni".
Nehezebb a helyzet a rokonlátogatásokkal. Az emberek 90%-a elmegy valakihez vendégségbe az ünnepi időszakban. A nagy többség 2-3 helyre is ellátogat a rokonságban. E szokásban az életkornak is van szerepe, a fiatalok jóval mozgékonyabbak. A 40 alattiak átlagosan 3-nál is több ismerősnél, családtagnál fordulnak meg a karácsonyozás során. Ilyenkor jellemzően felkeresik a távolság miatt ritkán látott szülőket, nagyszülőket is. S ez az, amit idén nagyon is meg kellene gondolniuk. Hiszen abban nincsen változás tavasz óta, hogy míg a fiatalabbak sokszor hordják ki könnyen, akár tünetmentesen is a Covid-fertőzést, addig az idősebbek számára az gyakrabban lehet végzetes. Így az idei karácsony talán legfontosabb ajándéka - hangozzék ez bármilyen furcsán is - a fertőzést kizáró távolságtartás. Nehéz lehet ez mindkét félnek, de talán könnyebb, ha már jóval az ünnep előtt nyíltan beszélnek az ezzel kapcsolatos aggodalmaikról egymással.
A "nemzetközivé lett" családok esetében talán kevesebb lesz a mostani Covid-veszélyből fakadó bánat és feszültség. A kutatásból ugyanis kiderült, hogy bár az emberek egyharmadának vannak külföldön élő hozzátartozói, körükben nem jellemző a karácsonyi rokonlátogatás. A kint élő magyarok mindössze 17%-a jön haza az ünnepre minden évben, további harmaduk pedig olykor-olykor tér csak haza karácsonyozni.
A hírműsorokban igen gyakran esik szó az ünnepek idejére zsúfolásig megtelt panziókról és wellness-szállókról, ám ez a lazítási forma korántsem annyira elterjedt. A megkérdezettek mindössze 6 százaléka utazik el ilyenkor - nem a rokonaihoz - pihenni. A kutatás szerint ez főleg a fővárosi diplomások körében divatos, ám idén ez is kevéssé fér össze a józan kontaktuskerüléssel.
Sokaktól kívánhat majd önkorlátozást ez a karácsony. Biztosan nem is lesz könnyű. De úgy talán többen ünnepelhetünk majd együtt, ha túl leszünk végre ezen a nyavalyán.
2020. december